Analiza rynku wypożyczalni

Jakie przepis regulują wynajem aut?

Nierzadko bywa tak, że ludzie robiąc daną rzecz szukają specjalnych przepisów prawnych, które ją regulują. Podobnie jest z najmem pojazdów. Gro z nas, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, będzie szukała przepisów prawnych, jakie pomagają nam wygrać sprawę. Niestety nie można ich znaleźć. Wychodzi, bowiem na to, iż nie ma odrębnych artykułów ani paragrafów, które regulowałyby usługę wynajmu auta czy to w naszym kraju lub w Unii.

Analiza rynku wypożyczalni


Autor zdjęcia: Brain Toad

Jedyne regulacje prawne, na jakie możemy się powołać to prawo cywilne. Co za tym idzie, umowa wynajmu samochodu jest zwykłą umową cywilnoprawną, która ma dwustronny charakter.

Polskie prawo reguluje umowę najmu auta przy pomocy następujących przepisów:

– ogólnych ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.

– szczególnych, dotyczących najmu (z uwzględnieniem charakteru umowy).

Zanim konsument wynajmie samochód musi dokładnie przeanalizować wszelkie oferty dostępne na rynku. Jeśli zależy mu na wypożyczeniu na przykład w Poznaniu, dobrze jest w wyszukiwarce wpisać np.: Poznań wynajem samochodów (więcej na stronie: http://motomax.info.pl/) i zbadać, jakie wypożyczalnie mają witryny internetowe. To właśnie na nich powinien znaleźć podstawowe informacje, pozwalające mu rozpocząć analizę. Jakie to informacje? Zwłaszcza:

– cena wynajmu konkretnych modeli

– dostępny tabor

– zakres usług oferowany przez wypożyczalnię.

Kolejną kwestią, której powinien szukać klient to przykładowe umowy i regulaminy, pozwalające mu dogłębnie przeanalizować propozycję. Właśnie to ona pozwoli mu wyeliminować tę, która w jego mniemaniu będzie dla niego niedobra, czy nawet sprzeczna z prawem.